KİT NASIL YAPILIR?

Ana Sayfa / Kit Nasıl Yapılır ?
KİT NASIL YAPILIR ?

  KİT ÜNİTESİ KURALLARI

  1. Refakatçi ve ziyaretçi kesinlikle kabul edilmez. 
  2. Klinikte galoşsuz ve maskesiz dolaşmamak zorunludur. 
  3. Dışardan yiyecek içecek alınması yasaktır. 
  4. Tuvalet giriş çıkışlarında galoş değiştirilmesi gerekir. 
  5. Koridorda gereksiz dolaşılmamalıdır. 
  6. Hastaların birbirlerinin odalarına girip çıkmaları yasaktır. 
  7. Hastalar iç kapıdan dışarıdaki koridora geçemezler. 
  8. Odalarda pencereler açılmaz.

  Hastaların Kemoterapi Aldığı Dönemde Dikkat Edecekleri Noktalar 
  1. Ağız Bakımı: Serum fizyolojik gargara ile günde 10 kez, Antifungal içeren bir gargara ile günde 4 kez ağzın her iki tarafına damlatılacak, ağız içi çalkalanacak ve yutulacak. 
  2. Diş bakımı: Her yemekten sonra ve uyumadan önce diş etlerini kanatmadan fırçalanacak. 
  3. Vücut bakımı: Kemoterapi ilacı aldığı her gün dezenfektan solusyon karıştırılmış suyla vücut silme banyosu yapılmalı. Bunun için 3 adet plastik küçük boy leğen, banyo havlusu, bolca iç çamaşırı ve pijama takımı bulunmalı. 
  4. Hasta tuvalete gittiğinde ve kusmuğu tuvalete döküldüğünde sifonu en az 3 defa çekilmeli. 
  5. El - Yüz bakımı: Her tuvalete gittiğinde, yemeklerden önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalı. Kağıt havlu ve dezenfektan özellikte sıvı sabun ve ıslak mendil kullanılmalı. Tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. 


  KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPILAN HASTALARIN HASTANEDE BAKIMI

  1. Hastanın ağız bakımı yapmasının sağlanması Serum fizyolojikle günde 10 kez ağzını çalkalayıp tükürecek; antifungal gargara ile günde 4 kez ağzının 2 tarafına damlatıp, ağız içini çalkalayarak yutacak. 
  2. Hastanın diş bakımlarını yapmalarının sağlanması Her yemekten sonra ve uyumadan önce diş etlerini kanatmadan dişlerini fırçalayacaklar. 
  3. Hastanın el - yüz bakımlarının sağlanması Hasta her tuvalete gittiğinde, yemeklerden önce ve sonra ellerini mutlaka yıkamalıdır. Kağıt havlu, dezenfektan özellikte sıvı sabun ve ıslak mendil kullanmalıdır.Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Deride oluşan kuruluk için uygun pomad kullanması sağlanmalıdır.Erkek hastaların jiletle traş olmamaları, gerektiğinde elektrikli traş makinesi kullanmaları sağlanmalıdır. 
  4. Hastanın vücut bakımlarının sağlanması Kemoterapi alırken her gün, diğer günlerde gün aşırı olmak üzere dezenfektan madde karıştırılmış suyla vücut silinmelidir. 
  5. Ateş-Nabız-Tansiyon ve Aldığı-Çıkardığı Sıvı Takibi 
  6. Periferik Kök Hücre Toplaması için yatanlarda en az günde 4 kez, transplant olanlarda daha sık olmak üzere ateş - nabız - tansiyon takibi yapılmalı, aldığı - çıkardığı sıvı takibi hasta için gereken sıklıkta, doğru ve düzenli olarak yapılmalıdır. 
  7. Hastaya hücre nakli yapıldığı sırada 5 dakika ara ile ateş - nabız - tansiyon takibi yapmalıdır. 
  8. Hastaya kan ürünleri verilirken oluşabilecek allerjik reaksiyonların takibi yapılmalıdır. 
  9. Hastanın kan hücresi sayıları düştüğünde odasına eldiven ve maskeye ek olarak steril önlük giyilerek girilmeli ve her gün bu önlük yenisiyle değiştirilmelidir. 
  10. Nakil yapılan hastaya temiz nevresim takımı kullanılmalıdır. 
  11. Transplant yapılan hastaların odada dolaşmaları sağlanmalı, yatağa bağımlı olmaları engellenmelidir. 
  12. Transplant yapılan hastalarda ishal, kusma çok sık görüldüğünden kişisel temizliğe daha önem verilmelidir. 
  13. Hasta çamaşırları ultraviyole'den geçirilmeli ve her gün değiştirilmesi sağlanmalıdır. 
  14. Tuvalet ihtiyacını kendisi karşılayamayan hastalara yardımcı olunmalıdır. 
  15. Hastaların kateterlerinin bakımında; işleme başlamadan önce kateter bakterisid ve fungosid etkili sprey ile temizlenir. Kateter içinde bulunan heparinli mayi önce geri çekilir. Daha sonra Serum Fizyolojik ile yıkanıp, 9/1 Heparinli Serum Fizyolojik ile kapatılır. Tekrar sprey ile temizlenip kateterin kapakları kapatılır. 
  16. Taburcu olan hastaların Kemik İliği Transplantasyon polikliniğinde takiplerinin (hemogram, biyokimya, sandimmun düzeyleri) 2 günde bir alınarak kateter pansumanları ve aşılarının yapılması. 
  17. Servisten taburcu olan hastaların normal yaşamlarını sürdürebilmesi için dikkat etmesi gereken kurallar (beslenme, ilaç alımı, kateterin bakımı, seyahat, ziyaretçi kabulü, ziyarete gitmek, hijyenik kurallar, maske ve eldiven kullanımı) konusunda eğitim verilmelidir.